Site icon IPA Region Włodawa

I Rajd Rajd Rowerowy SZLAKIEM POLSKICH GRANIC.

Zgodnie z planem w dniu 31 maja 2010r. z siedziby Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wystartował I Rajd Rajd Rowerowy SZLAKIEM POLSKICH GRANIC.

Po oficjalnej części w Urzędzie  Miasta Włodawa pod czujnym okiem kol. Wojtka uczestnicy wyruszyli w trasę, która zakończy się w Białymstoku.

Razem z nimi będziemy poznawać  historię, kulturę oraz walory turystyczne i przyrodnicze tego przepięknego rejonu przygranicza.

Przypomnijmy, że organizatorami i uczestnikami rajdu są funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej,  członkowie stowarzyszenia IPA oraz władze miasta Włodawy.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony i śledzenia wydarzeń z trasy rajdu.

Główny koordynator rajdu rowerowego – Wojtek Sokołowski

Kolejny dzień rajdu rowerowego mamy za sobą.

Jesteśmy już na terenie województwa podlaskiego.
Ziemia Mielnicka przywitała Nas Słońcem.

Dzięki uprzejmości „pograniczniaków” mogliśmy suchą nogą przejechać przez rzekę.

Nawet nie przypuszczliśmy, że okolice będą tak malownicze i ciekawe historycznie.
Ważny punkt tego dnia rajdu stanowiła „Góra Grabarka”. Jest to miejsce otoczone szczególnym kultem przez wyznawców prawosławia, ale również  nawiedzanym przez pielgrzymki innym wyznań; np. rzymskokatolickiego. „Las krzyży” to może być jedyny właściwy opis tego zjawiska: w intencjach dziękczynnych i błagalnych zostały tam postawione krzyże przez pielgrzymów. Chylimy głowy przed wiarą pielgrzymów oraz ich poświęceniem.

Wiele trudu kosztowało nas pokonanie terenu którego rożnica poziomów dochodziła miejscami do 80 metrów.

Na drodze słyszeliśmy odgłosy dzików lub łosi co dodatkowo podniosło stopień adrenaliny.

Mieliśmy okazję oglądać eksploatowane od stuleci w Mielniku złoża doskonałej kredy oraz termiczne wody solankowe.

Zaglądajcie na naszą stronę www i czytajcie kolejną relację z rajdu.

W dniu dzisiejszym tj 4 czerwca 2010 r. około godz. 13.00 po blisko 7 dniach podróży i przejechaniu 280 km w Komendzie Podlaskiego Oddziału SG zakończył się I rajd rowerowy służb mundurowych „Szlakiem Polskich Granic„. Uczestnikami oraz organizatorami rajdu byli funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, członkowie stowarzyszenia  Lubelskiej Grupy Wojewódzkiej IPA oraz władze miasta Włodawy. Przez tydzień uczestnicy wyprawy rowerowej poznawali kulturę, historię oraz walory przyrodniczo – turystyczne pogranicza.

Ostatnie 2 dni to:

– 03.06.2010 opuściliśmy gościnne progi ośrodka „Bachmaty” i skierowaliśmy się w kierunku miejscowości Hajnówka. Na miejscu z przykrością stwierdziliśmy, iż zamknięto działalność baru „U Wołodzi”, gdzie można było obejrzeć eksponaty z okresu tzw. PRL-u. Z powodu obchodów święta „Bożego Ciała” nie udało nam się również zwiedzić muzeum kowalnictwa. Pomimo święta mogliśmy jednak poznać wspaniałość wielkiej cerkwi (podobno największej w Europie) znajdującej się w tej miejscowości. Po krótkim odpoczynku nad zalewem na rzece Narew w miejscowości Siemianówka udaliśmy się do miejscowości Michałowo, gdzie podsumowaniem na Placówce Straży Granicznej zakończyliśmy ten dzień.

– 04.06.2010 to ostatni dzień naszej przygody. Po noclegu na Placówce SG w Michałowie udajemy się do celu kończącego tegoroczną edycję rajdu Białegostoku. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku (pierwszy tydzień czerwca 2011 roku) będziemy mogli kontynuować rowerową wyprawę z Białegostoku do Kętrzyna poznając uroki ziem nadgranicznych, ich kulturę oraz propagując działalność IPA.

Zmęczeni ale szczęśliwi.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji 1 „Rajdu Szlakiem Polskich Granic”.

Zapraszamy za rok.

Wojtek Sokołowski

Exit mobile version