Site icon IPA Region Włodawa

Wycieczka „TROPEM DRAKULI – W KRAINIE SIEDMIOGRODU” CZERWIEC 2016

13580616_665219733632191_8673520259677288322_o

W dniach 25-30 czerwca 2016 roku członkowie Regionu IPA Włodawa  z naszymi przyjaciółmi z m. Gołąb i Puławy uczestniczyli w wycieczce organizowanej ponownie przez biuro podróży ” COOL -TOUR” z  Lublina – Monika Kowalczyk. Pilotem wycieczki był genialny  Pan Marek Świtacz z Lublina, zaś za naszą bezpieczną i komfortową jazdę odpowiadała firma ” Bielak ” z Janowa i fantastyczny kierowca Pan Andrzej Bielak. Pogoda i humory dopisywały, zaś „chwilowy” deszcz przeczekaliśmy w galerii i w jaskini. Było COOL!

             W czerwcu 2016 roku  blisko 40 osobowa grupa złożona z członków Regionu IPA Włodawa, naszych przyjaciół z bratnich służb oraz nauczycieli z m. Gołąb udali się na wspólną wycieczkę do Siedmiogrodu. Wyjazd organizowało ponownie doskonałe biuro podróży ” COOL -TOUR” z  Lublina – Monika Kowalczyk. Pilotem wycieczki był genialny  Pan Marek Świtacz z Lublina, który nie dawał nam spać a sam chyba i przez sen mówi. Bardzo ciekawie zresztą! Za naszą bezpieczną i komfortową jazdę odpowiadała firma ” Bielak ” z Janowa i fantastyczny kierowca Pan Andrzej Bielak. Pogoda i humory dopisywały, zaś „chwilowy deszczyk” przeczekaliśmy w galerii i w jaskini.

Siedmiogród-Transylwania – to niezwykła kraina należąca przez 1000 lat do Węgier, zamieszkała przez tajemniczych Szeklerów, po I wojnie światowej przyłączona do Rumunii. Pierwszego dnia w nocy wyjechaliśmy w drogę do Siedmiogrodu, przejechaliśmy przez Polskę, Słowację, Węgry aż do Cluj Napoca (trasa ok.750 km). Droga przebiegała bardzo przyjemnie. W komfortowym hotelu – który należy do programu IPA House zjedliśmy kolację i ruszyliśmy w miasto. Widoki i klimat niezapomniane. Kolejnego dnia od rana zwiedzaliśmy miasto Cluj :a tam m.in. gotycki kościół św. Michała, pomnik Macieja Korwina, katedra prawosławna.  Następnie  przejechaliśmy do Turdy –  tam zwiedzaliśmy  jedną z największych i najstarszych kopalni w Europie – Salina Turda. Sól wydobywano tam już w czasach rzymskich. Było to idealne miejsce na blisko 40 stopniowy upał.

Następnie przejechaliśmy do Alba Julia – tam zwiedzaliśmy twierdzę Carolina  – potężną cytadelę oraz katedrę, w której pochowany jest Jan Hunyady, siedmiogrodzki książę, który walczył po stronie polskiego króla Władysława III w bitwie z Turkami pod Warna. I poszukiwaliśmy  domu… Nicolae Ceaușescu.

Kolejnego dnia przejechaliśmy do Sybinu– zwanego miastem artystów, odbyliśmy przyjemny spacer po zabytkowym centrum, gdzie znajdują się charakterystyczne dla tego miasta budynki z „oczami” oraz XVI-wieczny ratusz, kościół Jezuitów, żelazny Most Kłamców. Następnie pojechaliśmy do Fagaras, tam czekało nas krótkie zwiedzanie renesansowej twierdzy.  Kolejny w niezwykle napiętym planie był Brasow. Tam zwiedzaliśmy Stare Miasto, rynek, czarny Kościół, mury obronne, wyjechaliśmy kolejką na wzgórze Tampa – gdzie rozpościerała się fantastyczna panorama miasta.

Następnego dnia  zwiedzaliśmy zamek Bran – legendarną siedzibę Drakuli – najładniejszy zamek Rumunii, siedzibę królów rumuńskich. Tam ku wspólnemu spotkaliśmy honorowego członka IPA Polska z klubu „HOG Wrocław”. Następnie zwiedzaliśmy zamek chłopski Rasnow – średniowieczną  wioskę – fortecę, wybudowaną w miejscu dawnego zamku krzyżackiego, Kościół obronny w Prejmer – najlepiej z zachowanych kościołów obronnych Transylwanii – pokrzyżacki i jednocześnie pocysterski kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, wpisany na listę UNESCO. Rano pojechaliśmy do Sighisoary, którego starówka jest objęta ochroną UNESCO i stanowi jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie, miejsce urodzin Vlada Tepesa – Drakuli. Wróciliśmy do  Cluj, gdzie ponownie nocowaliśmy w godnym polecenia Hotel-Confort-Cluj-Napoca.   W drodze powrotnej zwiedziliśmy Tokaj, gdzie zakupiliśmy liczne pamiątki regionalne. Cali, zdrowi i szczęśliwi wróciliśmy do domu. Już w drodze powrotnej zaplanowaliśmy kolejne wyjazdy z biurem Cool – Tour –m.in. majówka w Bawarii i wakacje w Albanii:).

Dziękuję wszystkim bez których wyjazd ten nie mógł by się odbyć  i za wspólny fantastyczny czas!

                                                                                                                        Z pozdrowieniami – Przewodnicząca Regionu IPA Włodawa

Fot. Darek Demczuk, Emilia Tkaczuk, Artur Rapa

Tekst: Bożena Szymańska na podstawie programu ” Cool – TOUR”

Exit mobile version