Z kart historii …… policjanci włodawscy.
Niektórzy pewnie wiedzą, że na cmentarzach w kraju i na Kresach położonych jest wiele nagrobków policjantów Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, którzy zmarli oraz polegli na służbie.
Wykonywanie obowiązków służbowych wiązało się licznymi niebezpieczeństwami. Jak pisze Robert Litwiński w książce „ Policja Państwowa w województwie lubelskim w latach 1919-1939” … „ W zdecydowanej większości przyczyną zgonu było zabójstwo dokonane przez kryminalistów przy pomocy broni palnej lub innych narzędzi zbrodni. Na kolejnym miejscu należy wymienić 9 przypadków zabicia funkcjonariuszy przez nieprzyjaciela w czasie wojny polsko-radzieckiej w 1920 roku. Innymi przyczynami były na przykład odniesione rany, utonięcie, przejechanie przez samochód czy pociąg.”
Jednym z miejsc, gdzie zlokalizowane są nagrobki policjantów jest cmentarz przy Al. Józefa Piłsudskiego należący do Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Ludwika Znajduje się tutaj miejsce wiecznego spoczynku: Stefana Wiechęcia przodownika PP zmarłego w 1935 roku oraz Wincentego Rymaszewskiego zabitego w 1924 roku.
Inskrypcja na jednym z nich głosi:” Stefan Wiechęć, przodownik PP powiatu włodawskiego, Bojownik o Niepodległość, Kawaler Krzyża Niepodległości, ur. 10 VIII 1899, zmarł 16 stycznia 1935 roku. Spokój jego duszy…„ i co najważniejsze napis : Pamiątka od kolegów.
Z kolei na drugim widnieje napis: „Wincenty Rymaszewski Policji Państwowej Pow. Włodawskiego żył lat 50, zabity 3.06.1924 r. przez bandytę w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Cześć Jego Pamięci. Funkcjon. P.P. pow. Włodawskiego. Drogiemu Koledze”.
W chwili obecnej nie udało się ustalić szczegółów tragicznej śmierci Wincentego Rymaszewskiego, jak i również daty jest urodzenia. Potwierdziliśmy z dostępnych źródeł jego stopień służbowy. Był posterunkowym Policji Państwowej, który poległ jak wielu innych policjantów na służbie.
Tym krótkim wspomnieniem o policjantach chcemy rozpocząć cykl artykułów dotyczących przedwojennej Policji – IV Lubelskiego Okręgu, w tym z terenu Komendy Powiatowej Policji Państwowej we Włodawie. Chcemy upamiętnić tych, którzy tworzyli zręby tego organu w latach 1918-1939, walczyli w wojnach 1920 i 1939 oraz ginęli zarówno w kraju jak i na Kresach.
Stąd też prosimy za pośrednictwem strony IPA Włodawa lub za pośrednictwem poczty – ipawlodawa@interia.pl o kontakt i przekazywanie materiałów, które pozwolą nam wszystkim na odtworzenie historii Komendy Powiatowej PP we Włodawie jak i poznanie losów policjantów.
Tekst: P.R.
Zdjęcia : S.Cz.