-0 C
Włodawa

Kobieta w mundurze policyjnym.

POLECAMY - Najnowsze Wpisy

W tym roku obchodzimy 95 rocznicę powołania Policji Kobiecej. 26 lutego 1925 roku Komendant Główny Policji Państwowej – inspektor generalny Marian Gorgoniusz Borzęcki podpisał rozporządzenie, które pozwalało przyjmować do pracy w Policji Państwowej kobiety. Policjantki miały zajmować się walką z szeroko rozumianym nierządem. Dla kandydatek zorganizowano specjalne kursy. Pierwszy z nich rozpoczął się 15 kwietnia 1925 roku w Wyższej Szkole Policji w Warszawie. Po ukończeniu kursu policjantki zostały skierowane m.in. do pracy w Brygadzie Sanitarno-Obyczajowej w Warszawie.

Na czele Brygady stanęła Stanisława Filipina Paleolog (obok na zdjęciu).

Żeby zostać policjantką, należało sprostać wielu wymogom. Do służby przyjmowano wyłącznie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatki musiały odznaczać się nienaganną opinią i zobowiązać się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat nie wyjdą za mąż. Wymogiem do wstąpienia do służby były także dobry stan zdrowia, krótkie włosy oraz co najmniej 164 cm wzrostu.

Kobieca brygada sanitarno-obyczajowa liczyła początkowo 18 nieumundurowanych funkcjonariuszek. Ich głównym zadaniem było zwalczanie przestępstw przeciwko kobietom: handlu ludźmi, stręczycielstwa, sutenerstwa czy przestępstw popełnianych na tle seksualnym. Zajmowały się także przestępstwami przeciwko rodzinie i opiece oraz przestępstwami nieletnich. Zaczęły rozwijać działalność o charakterze typowo prewencyjnym, której celem była eliminacja zagrożeń wśród dzieci, młodzieży i kobiet.

W 1935 roku zorganizowano umundurowane oddziały policji kobiecej ds. nieletnich. 20 lipca 1935  minister spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem spraw wojskowych wydali rozporządzenie o umundurowaniu i uzbrojeniu oficerów i szeregowych Policji Państwowej –kobiet

Zgodnie z rozporządzeniem na mundur kobiety składały się:

– kurtka kroju frencza z wykładanym kołnierzem marynarkowym o rozciętych klapach, zapinana na cztery duże guziki,

– spódniczka długości od poziomu do dolnego brzegu 22-30 cm,

– koszula miękka z kołnierzykiem barwy białej lub niebiesko-szarej, granatowy krawat, skórzane brązowe rękawiczki,

– obuwie-trzewiki sznurowane czarne z wysoką do połowy łydki cholewką na niskim  słupkowym obcasie,

– pas główny oraz czapka – takie, jak dla funkcjonariuszy mężczyzn.

Uzbrojenie oficerów i szeregowych Policji Państwowej stanowił pistolet w skórzanym brązowym futerale, noszony po lewej stronie ciała na przedzie między klamrą pasa głównego a boczną lewą kieszenią.

W 1939 roku w Policji Państwowej zatrudnionych było 30 774 funkcjonariuszy Policji, w tym około 170 policjantek. Kobiety stanowiły wtedy 0,5 % stanu Policji Państwowej.

Poniżej rozmowa z szefem polskich policjantek z dnia 29 grudnia 1935 r. opublikowana w Magazynie Tygodniowym „AS”.

Opracowano korzystając ze strony: www.warmińska-policja.gov.pl, www.gazeta.policja.pl, zdjęcia -www. policja.pl (KWP w Olsztynie), materiały własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe Wpisy

Prognoza Pogody

Włodawa
zachmurzenie duże
-0 ° C
-0 °
-0 °
81 %
3.3kmh
99 %
wt.
3 °
śr.
7 °
czw.
9 °
pt.
6 °
sob.
9 °

Polecamy

32 Finał WOŚP z IPA Włodawa

We Włodawie, Lublinie, Warszawie i wielu innych miejscach w kraju i za granicą nasi członkowie po raz kolejny aktywnie włączyli się w działania na...

Nowy Rok – nowe plany :)

Plany na rok 2024 będą na bieżąco modyfikowane więc zaglądajcie co jakiś czas 🙂 Wstępnie nasze plany to : Karnawałowy bal służb mundurowych w Okunince –...

Nowe legitymacje na 2024 rok :)

Już niebawem będzie można odbierać nowe legitymacje potwierdzające przynależność do IPA w 2024 roku. Legitymacje i naklejki na nowy rok wkrótce trafią do przedstawicieli...