-1.7 C
Włodawa

Piotr Horszczaruk- rzeźbiarz z zamiłowania.

POLECAMY - Najnowsze Wpisy

2016-01-18-17-47-43

W ramach kolejnego odcinka „Pasje naszych kolegów”  dziś rozmowa z Piotrem Horszczarukiem  

z Regionu IPA Włodawa – rzeźbiarzem z zamiłowania.

Rozmawiał Wojciech Sokołowski.


W.S: Piotr na początku kilka słów o sobie…

P.H: Jestem funkcjonariuszem Straży Granicznej. Służbę w SG rozpocząłem w  2003 roku. Kontynuuję rodzinne tradycje wcześniej funkcjonariuszem był mój tata i brat. Służbę pełnię na „zielonej granicy”. Od 2010 roku jestem członkiem Regionu IPA Włodawa.

W.S. To co robisz to pasja, hobby czy oderwanie od codzienności?

P.H. Na pewno pasja, bo rzeźbienie jest częścią mojego życia.

W.S. Od kiedy to trwa i jakie były początki czy to też może tradycja rodzinna?

P.H. Przygodę z dłutami zacząłem od 6 klasy szkoły podstawowej. Rzemiosła uczył mnie artysta rzeźby ludowej nieżyjący już Czesław Szczęch. On pokazał mi jak i jakich używać narzędzi oraz jak je przygotować do pracy. Było dla mnie 6 – to klasisty bardzo trudne, ponieważ do tej pory „dłubałem zwykłym scyzorykiem”. Tradycja rodzinna-niestety nie, choć z opowieści słyszałem, że mój prapradziadek był stolarzem. Może po nim to zamiłowanie do drewna.

W.S. Gdzie rozwijasz swój warsztat, rękę, skąd czerpiesz pomysły?

P.H. Swoje umiejętności kształtuję każdego dnia w warsztacie. Spędzam tam od kilkunastu minut po kilka godzin. Pomysły czerpię z otoczenia, w którym przebywam od ludzi których poznaję i staram się słuchać.

W.S. Czy organizujesz, uczestniczysz bierzesz udział w jakiś szkoleniach, warsztatach, plenerach, czy są np. jakieś nagrody „za zwycięstwa”?

P.H. Niestety na chwilę obecną służba w Straży Granicznej nie wygeneruje mi tyle czasu bym mógł uczestniczyć w takich przedsięwzięciach. Przed rozpoczęciem służby w SG uczęszczałem na plenery w Woli Uhruskiej i Dorohusku. Za udział w plenerze rzeźbiarze oceniani są grupowo nie indywidualnie. Wynagrodzeniem jest dyplom, uznanie i nagroda pieniężna taka sama dla wszystkich uczestników. Temat jest z góry narzucony, np.: ANIOŁY i każdy rzeźbi SWOJEGO ANIOŁA. Sam udział w plenerze jest już swego rodzaju wyróżnieniem. Jedna z moich rzeźb znajduje się w Parku Rzeźb w Woli Uhruskiej.

W.S. Czy sam organizujesz jakieś wystawy i gdzie można obejrzeć Twoje prace?
P.H. Sam niestety nie organizuję, ani nie organizowałem wystaw. Jak już wspomniałem jedna z moich rzeźb znajduje się w Parku Rzeźb w Woli Uhruskiej kolejne są NOSG -2 metrowy słup graniczny oraz biały niedźwiedź z herbu miasta Chełma. Moje prace o tematyce sakralnej wzbudziły również zainteresowanie kościołów.

W.S. Czy ktoś Cię wspiera, promuje?

P.H. Największym wsparciem jest moja rodzina i przyjaciele. Od niedawna promują mnie również Związki Zawodowe SG.

W.S. Jaka tematyka prac sprawia Ci największą satysfakcję?

P.H. Dobrze się czuje w każdej tematyce, ale najwięcej satysfakcji sprawiają mi prace dla służb mundurowych. Sam jestem funkcjonariuszem i lubię propagować dobre imię SG. Jest mi niezmiernie miło gdy widzę jak  moje suveniry (słupki graniczne, loga związkowe  itp.) trafiają do rak innych funkcjonariuszy i oni też są zadowoleni. Dobrze też „czuje się” w rzeźbach sakralnych i ikonach. Głównie rzeźbię w drewnie lipowym. Swój warsztat pracy tak naprawdę posiadam od niedawna. Rzeźbię dłutami, które podarował mi znajomy rzeźbiarz z Ukrainy. Moje prace są wykonane w 100% ręcznie. Używam znikomej ilości innego sprzętu, który służy mi głównie do przygotowania dechy do rzeźbienia.

W.S. Skąd czerpiesz pomysły do swoich prac?

P.H. Czerpię z codzienności, ze służby od ludzi z którymi się spotykam. Jeśli chodzi o temat mundurowy to inspiracją dla mnie jest czas, który spędziłem na zielonej granicy chodząc od słupa do słupa stwierdziłem że fajnie było by mieć taki słup jako suvenir i próbowałem go zrobić, prób było kilka zanim doszedłem do obecnego stanu :). Co do tematyki sakralnej pomysły czerpię z wiary, którą posiadam oraz zainteresowań związanych z chrześcijaństwem.

W.S. Czy działasz lub byłbyś zainteresowany działaniem w Stowarzyszeniach skupiających ludzi z Twoją pasją?

P.H. Swego czasu byłem w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, ale jeśli chodzi o rzeźbę to wole jednak pracować indywidualnie.

W.S. Czy jesteś zainteresowany sprzedażą swoich wyrobów w jakiejś galerii itp. ?

P.H. Oczywiście że tak, jestem otwarty na propozycje związane z promowaniem mojej twórczości .

Dziękuję za rozmowę.

Kontakt z Piotrem – firma „ Wióry” Piotr Horszczaruk Zbereże

tel +48 511098285 e-mail:  wiory.horszczaruk@gmail.com

Galeria prac Piotra :

Tekst: Wojciech Sokołowski,
Zdjęcia : Piotr Horszczaruk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przewodnicząca
Przewodniczącahttps://ipa.wlodawa.eu
Bożena Szymańska – IPA Włodawa

Nowe Wpisy

Prognoza Pogody

Włodawa
zachmurzenie duże
-1.7 ° C
-1.7 °
-1.7 °
84 %
6.1kmh
100 %
pon.
1 °
wt.
1 °
śr.
1 °
czw.
0 °
pt.
-0 °

Polecamy

Kamil Zydlewski – człowiek o wielu niebanalnych obliczach.

Wracamy do publikacji ciekawostek o naszych członkach i ich pasjach. Dziś przedstawiam Wam Kamila. Kamil Zydlewski - emerytowany funkcjonariusz Policji, który od 2006 roku zajmuje...

WOŚP z IPA Włodawa

Jak co roku włączamy się w działania WOŚP. Na tegoroczne licytacje przekazaliśmy ponad 20 różnego rodzaju fantów. Część z nich już można licytować na...

Ridersowe wyjazdy

Rok 2022 obfitował w różne i liczne wydarzenia. Zrobiliśmy masę kilometrów, odwiedzaliśmy naszych klubowych braci w różnych stronach Polski, bawiliśmy się świetnie i za...

Kalendarium Nowego Roku :)

Plany na rok 2023 będą na bieżąco modyfikowane, wstępnie nasze plany to : Przekazanie gadżetów na aukcje i udział w WOŚP – grudzień 2022...