niedziela, 25 września, 2022

     Z niebywałą przyjemnością przedstawiam sylwetkę naszego kolegi Waldemara Stańczuka, emeryta policyjnego i wieloletniego członka IPA Region Włodawa oraz członka Klubu Kolekcjonerów Policyjnych.

WALDEK  –

CZŁOWIEK Z WYJĄTKOWĄ PASJĄ

WALDEMAR

Waldemar Stańczuk kolekcjoner z Sosnowicy w województwie lubelskim. Kolekcjonerem a wcześniej raczej zbieraczem jest już od wielu lat. Wszystko zaczęło się od małoznaczących medali i odznaczeń oraz orzełków „ zdobytych” z różnych źródeł w tym także jego własnych medali i odznaczeń otrzymanych w trakcie pełnionej służby. Początkowo kolekcjonował wszelkie możliwe pamiątki związane z mundurem, nie tyko milicyjnym i policyjnym. Punktem kulminacyjnym była pierwsza gablota z milicyjnymi skarbami. Z upływem czasu zbiory rosły i dla kogoś małoznaczące przedmioty dla niego stały się kolekcją. Po odejściu z Policji i przejściu na emeryturę w 2012 roku postanowił oddać się swej największej pasji. Kolekcjonuje odznaki, odznaczenia i naszywki Policji Państwowej, Milicji Obywatelskiej, ORMO, Policji oraz orzełki. Sukcesywnie powiększa swoją kolekcję jednak jak mówi :” nie sztuką jest coś kupić, zdobyty orzełek czy też naszywka lub odznaka lepiej „smakuje”.

W wolnym czasie poszukuje pamiątek po Policji Państwowej oraz Milicji. Takie poszukiwania to również świetny sposób na odnowienie kontaktów, starych znajomości. Waldemar będąc związany z mundurem od wielu lat po przejściu na emeryturę nie ucieka od „firmy” dalej aktywnie utożsamia się z Policją m.in. prezentował swoje zbiory na wojewódzkim święcie policji w Białej Podlaskiej w 2015 roku.

WP_20160408_11_58_21_Pro

Od 2013 roku jest członkiem IPA Region Włodawa i aktywnie uczestniczy w spotkaniach stowarzyszenia i wspiera jego działania,  natomiast od 2015 roku jest członkiem Klubu Kolekcjonerów Policyjnych. Klub Kolekcjonerów Policyjnych poszerza horyzonty, otwiera nowe możliwości uzupełniania kolekcji dzięki wymianom z innymi kolekcjonerami zrzeszonymi w klubie. Ciągle nawiązuje kontakty z innymi policjantami, emerytami oraz innymi osobami związanymi z „mundurem”. Zdobyte eksponaty pieczołowicie eksponuje w gablotach ocalając je w ten sposób od zniszczenia. Jak sam mówi do najcenniejszych eksponatów jego kolekcji należą odznaki służbowe Policji Państwowej z okręgu lubelskiego i poleskiego oraz oryginalna tablica Posterunku Policji Państwowej z miejscowości w której pełnił większość całego okresu swojej wieloletniej służby. Ponadto w zbiorach znajduje się kilkaset innych eksponatów w tym odznaczenia, odznaki, naszywki naramienne MO oraz kilkadziesiąt orzełków w tym z okresu II RP.

      Jeśli masz jakąś pamiątkę zapraszamy z do kontaktu kolekcjonerem. Waldek jest otwarty na nowe kontakty oraz propozycje wymiany. Posiada wiele eksponatów (np. pagony, naszywki wojskowe) które chętnie wymieni na pamiątki milicyjne policyjne, czy też pamiątki po Policji Państwowej.

adres do kontaktu : waldekst@interia.eu

Gratulujemy pasji i życzymy wielu ciekawych okazów do kolekcji!

fot.: Waldemar Stańczuk

tekst : Waldemar Stańczuk/Bożena Szymańska

Tags: ,

Related Article

0 Comments

Leave a Comment

Popularne

Spływ kajakowy

Spływ kajakowy

25 maja 2010
Zebranie wyborcze Regionu IPA Włodawa.
Zebranie założycielskie IPA Włodawa
Wyjazd do puszczy.

Wyjazd do puszczy.

21 października 2010
Święto Roweru.

Święto Roweru.

21 października 2010

SOCIAL MEDIA

REKLAMA

img advertisement

ARCHIWUM

Social