Zgodnie z kilkuletnią już tradycją w ostatnia sobotę maja Region IPA Włodawa zorganizował już po raz piąty spływ rzeką graniczną Bug. Tym razem organizatorzy przygotowali nową trasę prowadzącą z m. Adamki do m. Kuzawka. W tym roku dopisali zarówno uczestnicy i pogoda.
Wodowanie 30 kajaków poszło dość sprawnie jednak na pierwsze niespodzianki nie trzeba było długo czekać.
Rzeka Włodawka szeroka, ale płytka wyzwoliła sporo adrenaliny tym którzy płynęli z nami po raz pierwszy.
Wśród nich najliczniej reprezentowany był nasz zaprzyjaźniony Region IPA Cieszyn II mający swoich przedstawicieli zarówno w W-wie oraz Łodzi. Pierwsze kilka kilometrów zanim Włodawka „wpadła” do Bugu potraktowaliśmy jako „rozgrzanie wioseł”. Na rzece Bug prąd niósł nas szybciej i po około 2 godzinach płynięcia zatrzymaliśmy się w m. Różanka na gorący posiłek serwowany nam przez rodzinę Sławka Hasiuka.
Smaczną grochówkę przygotowały nam zaprzyjaźnione gospodynie z koła Gospodyń Wiejskich w Hannie.
Dalsza część trasy, aż do miejscowości Kuzawka upłynęła na podziwianiu „dzikich” krajobrazów nieujarzmionej rzeki Bug. Z m. Kuzawka super wozem zabrał nas p. Dejczman i dowiózł do GOK-u w Hannie gdzie mieliśmy spotkanie integracyjne połączone z biesiadą również przygotowaną przez gospodynie. Opowieściom, wrażeniom i zachwytowi nie było końca.
Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów certyfikat ukończenia spływu oraz pamiątkowe gadżety Regionu IPA Włodawa.
W niedzielne południe postanowiliśmy pokazać naszym przyjezdnym gościom trochę historii naszej włodawskiej ziemi. Wspólnie zwiedziliśmy budynki Wielkiej i Małej Synagogi stanowiącej Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego we Włodawie, ze stałą wystawą poświęconą historii i kulturze polskich i włodawskich Żydów.
Do najciekawszych eksponatów można zaliczyć: pochodzące z drugiej polowy XIX wieku zwoje Tory, XIX-wieczne rimonim, jady, mezuzy, korony na Torę, chanukije, tefiliny, tałesy, balsaminki czy szofary.
Kolejnym etapem wycieczki było muzeum w Sobiborze gdzie w 1993 roku w pięćdziesiątą rocznicę buntu więźniów Polaków, Żydów oraz Romów, utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, które stanowi dziś filię Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
Autor tekstu:
Sekretarz Regionu IPA Włodawa
Wojciech Sokołowski
Autor zdjęć:
Iza Tomasz Banasiak