17.1 C
Włodawa

SPŁYW 2010

POLECAMY - Najnowsze Wpisy

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją w ostatnia sobotę maja Region IPA Włodawa zorganizował już po raz piąty spływ rzeką graniczną Bug. Tym razem organizatorzy przygotowali nową trasę prowadzącą z m. Adamki do m. Kuzawka. W tym roku dopisali zarówno uczestnicy i  pogoda.
Wodowanie 30 kajaków  poszło dość sprawnie jednak na pierwsze niespodzianki nie trzeba było długo czekać.

wodowanie kajaków
pierwsze przeszkody

czy płynąć dalej ?!!

Rzeka Włodawka szeroka, ale płytka wyzwoliła sporo adrenaliny tym którzy płynęli z nami po raz pierwszy.
Wśród nich najliczniej reprezentowany był nasz zaprzyjaźniony Region IPA Cieszyn II mający swoich przedstawicieli zarówno w W-wie oraz Łodzi. Pierwsze kilka kilometrów zanim Włodawka „wpadła” do Bugu potraktowaliśmy jako „rozgrzanie wioseł”. Na rzece Bug prąd niósł nas szybciej i po około 2 godzinach płynięcia zatrzymaliśmy się w m. Różanka  na gorący posiłek serwowany nam przez rodzinę Sławka Hasiuka.
Smaczną grochówkę przygotowały nam zaprzyjaźnione gospodynie z koła Gospodyń Wiejskich w Hannie.
Dalsza część trasy, aż do miejscowości Kuzawka upłynęła na podziwianiu „dzikich” krajobrazów nieujarzmionej rzeki Bug. Z m. Kuzawka super wozem zabrał nas p. Dejczman i dowiózł do GOK-u w Hannie gdzie mieliśmy spotkanie integracyjne połączone z biesiadą również przygotowaną przez gospodynie. Opowieściom, wrażeniom i zachwytowi nie było końca.

wręczenie certyfikaytów i upominków

płomienne przemówienie Piotra

Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów certyfikat ukończenia spływu oraz pamiątkowe gadżety Regionu IPA Włodawa.

W niedzielne południe postanowiliśmy pokazać naszym przyjezdnym gościom trochę historii naszej włodawskiej ziemi. Wspólnie zwiedziliśmy budynki Wielkiej i Małej Synagogi stanowiącej Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego we Włodawie, ze stałą wystawą poświęconą historii i kulturze polskich i włodawskich Żydów.

wizyta w Babińcu

Do najciekawszych eksponatów można zaliczyć: pochodzące z drugiej polowy XIX wieku zwoje Tory, XIX-wieczne rimonim, jady, mezuzy, korony na Torę, chanukije, tefiliny, tałesy, balsaminki czy szofary.

pożegnanie

Kolejnym etapem wycieczki było muzeum w Sobiborze gdzie w 1993 roku  w pięćdziesiątą rocznicę buntu więźniów Polaków, Żydów oraz Romów, utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, które stanowi dziś filię Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Autor tekstu:
Sekretarz Regionu IPA Włodawa
Wojciech Sokołowski

Autor zdjęć:

Iza Tomasz Banasiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe Wpisy

Prognoza Pogody

Włodawa
zachmurzenie duże
17.1 ° C
17.1 °
17.1 °
66 %
2.4kmh
87 %
sob.
15 °
niedz.
21 °
pon.
23 °
wt.
24 °
śr.
19 °

Polecamy

Pokaz filmu „Wybrane” zrealizowanego na 100.rocznicę służby kobiet w Policji

W niedzielę 16 marca spotkaliśmy się w Muzeum Motoryzacji Jaro Garage w Lublinie, gdzie wspólnie z liczną grupą wspierających i zaangażowanych w powstanie filmu...

Zebranie sprawozdawcze

W dniu 19 stycznia 2025 roku w KPP we Włodawie odbyło się zebranie sprawozdawcze Naszego Regionu. Podsumowaliśmy działania z poprzedniego roku oraz zaplanowaliśmy wydarzenia...

Kolejne szkolenie z techniki jazdy dla IPA Włodawa

Aż 3 grupy szkoleniowe mogły spróbować swoich sił i doskonalić umiejętności na torze Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Było to...

33 finał WOŚP ponownie z IPA Włodawa

Tak jak co roku włączyliśmy się w wielkie orkiestrowe granie. Karotka, Dorka, Arczi i Puma grali na scenie, Grażynka i Tomek zbierali do puszek....