21.1 C
Włodawa

SPŁYW 2010

POLECAMY - Najnowsze Wpisy

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją w ostatnia sobotę maja Region IPA Włodawa zorganizował już po raz piąty spływ rzeką graniczną Bug. Tym razem organizatorzy przygotowali nową trasę prowadzącą z m. Adamki do m. Kuzawka. W tym roku dopisali zarówno uczestnicy i  pogoda.
Wodowanie 30 kajaków  poszło dość sprawnie jednak na pierwsze niespodzianki nie trzeba było długo czekać.

wodowanie kajaków
pierwsze przeszkody

czy płynąć dalej ?!!

Rzeka Włodawka szeroka, ale płytka wyzwoliła sporo adrenaliny tym którzy płynęli z nami po raz pierwszy.
Wśród nich najliczniej reprezentowany był nasz zaprzyjaźniony Region IPA Cieszyn II mający swoich przedstawicieli zarówno w W-wie oraz Łodzi. Pierwsze kilka kilometrów zanim Włodawka „wpadła” do Bugu potraktowaliśmy jako „rozgrzanie wioseł”. Na rzece Bug prąd niósł nas szybciej i po około 2 godzinach płynięcia zatrzymaliśmy się w m. Różanka  na gorący posiłek serwowany nam przez rodzinę Sławka Hasiuka.
Smaczną grochówkę przygotowały nam zaprzyjaźnione gospodynie z koła Gospodyń Wiejskich w Hannie.
Dalsza część trasy, aż do miejscowości Kuzawka upłynęła na podziwianiu „dzikich” krajobrazów nieujarzmionej rzeki Bug. Z m. Kuzawka super wozem zabrał nas p. Dejczman i dowiózł do GOK-u w Hannie gdzie mieliśmy spotkanie integracyjne połączone z biesiadą również przygotowaną przez gospodynie. Opowieściom, wrażeniom i zachwytowi nie było końca.

wręczenie certyfikaytów i upominków

płomienne przemówienie Piotra

Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów certyfikat ukończenia spływu oraz pamiątkowe gadżety Regionu IPA Włodawa.

W niedzielne południe postanowiliśmy pokazać naszym przyjezdnym gościom trochę historii naszej włodawskiej ziemi. Wspólnie zwiedziliśmy budynki Wielkiej i Małej Synagogi stanowiącej Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego we Włodawie, ze stałą wystawą poświęconą historii i kulturze polskich i włodawskich Żydów.

wizyta w Babińcu

Do najciekawszych eksponatów można zaliczyć: pochodzące z drugiej polowy XIX wieku zwoje Tory, XIX-wieczne rimonim, jady, mezuzy, korony na Torę, chanukije, tefiliny, tałesy, balsaminki czy szofary.

pożegnanie

Kolejnym etapem wycieczki było muzeum w Sobiborze gdzie w 1993 roku  w pięćdziesiątą rocznicę buntu więźniów Polaków, Żydów oraz Romów, utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, które stanowi dziś filię Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Autor tekstu:
Sekretarz Regionu IPA Włodawa
Wojciech Sokołowski

Autor zdjęć:

Iza Tomasz Banasiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe Wpisy

Prognoza Pogody

Włodawa
zachmurzenie małe
21.1 ° C
21.1 °
21.1 °
49 %
5kmh
43 %
wt.
21 °
śr.
20 °
czw.
22 °
pt.
17 °
sob.
16 °

Polecamy

Ruszył rajd „Rowerem dookoła Polski” Regionu IPA Włodawa

Wczoraj w malowniczej Różance nad Bugiem spotkali się uczestnicy tegorocznej edycji rajdu wokół Polski „ Rowerem dookoła Polski”. Popołudniowe spotkanie w niezwykle miłej atmosferze...

Riders of IPA chapter Włodawa – sezon A.D 2023

Od dnia 1 lipca 2015 roku - czyli od oficjalnego rozpoczęcia działalności klubu Riders of IPA LE MC Poland Chapter Włodawa nasi Ridersi systematycznie...

WRAK RACE Z IPA WŁODAWA

13 maja 2023 roku na nadbużańskich błoniach odbył się VI Wrak Race – czyli wyścigi wraków. Organizatorem wydarzenia był Włodawski Dom Kultury, a my...

Zbiórka elektrośmieci

Dzięki współpracy z OSP Okuninka od połowy kwietnia odbywa się zbiórka elektrośmieci. Część z nich przekazaliśmy podczas akcji Czysta Rzeka, większe gabaryty OSP odebrało...