14.1 C
Włodawa

Zakończenie prac na cmentarzu wojennym w Osowie

POLECAMY - Najnowsze Wpisy

W ubiegłym tygodniu zakończyły się kilkutygodniowe prace na cmentarzu wojennym w Osowie. Członkowie Regionu IPA Włodawa wraz z przyjaciółmi – pasjonatami historii wspólnymi siłami uporządkowali miejsce spoczynku żołnierzy poległych w czasie I Wojny Światowej.

 

Niewątpliwie był to dla nas duży wysiłek fizyczny, dający niesamowitą satysfakcję. Działania te początkowo budziły zdumienie mieszkańców Osowy, lecz po kilku naszych wizytach zdumienie przekształciło się w zaciekawienie, a w konsekwencji zakończyło się wspólnymi rozmowami i wymianą poglądów. Osoby te przekazały nam wiele interesujących kwestii związanych przede wszystkim z okresem 1939-1945, które po gruntowanym zbadaniu może pozwolą na odkrycie kolejnych kart historii tych ziem.

Każdy wiedział, że dzięki temu uczestniczy w odkrywaniu i w pewien sposób w tworzeniu na nowo miejsca wiecznego spoczynku anonimowych dla nas ludzi, którzy dzięki podjętemu wysiłkowi stali się nam bliscy.

Jesteśmy przekonani, że inicjatywa pozwoli również na ustalenie danych osób, które tu zostały pochowane. Żywimy nadzieję, że obecnie każdy kto będzie chciał, może zapalić światełko pamięci i pomodlić się w ciszy za wszystkich zmarłych znajdujących się na tej nekropolii oraz podziękować Bogu za wolność, jaką w chwili obecnej darzy nas nasza ojczyzna.

Słowa podziękowania należą się Pani Agnieszce, delegowanej przez Pana Nadleśniczego Andrzeja z Nadleśnictwa Sobibór do wsparcia naszych prac na terenie lasu oraz Panu Markowi – Wójtowi Gminy Hańsk, który zdecydował się w tak krótkim czasie na wymianę ogrodzenia, podkreślającego charakter „naszego leśnego” cmentarza. Dziękujemy również Panu Sławomirowi – regionaliście Gminy Hańsk za wspaniałe przybliżenie historii dotyczącej tego miejsca.

W tym miejscu chcemy szczególnie podziękować naszym kolegom Adamowi V-ce Staroście Włodawskiemu, Wojciechowi z KPPSP we Włodawie, Andrzejowi pracownikowi Gminnego Zakładu Usług Komunalnych w Urszulinie, Pawłowi i Mariuszowi z Nadleśnictwa Włodawa, Jackowi z Zakładu Karnego we Włodawie, Wiesławowi przedsiębiorcy włodawskiemu, Mariuszowi z ZSZ nr 1 i 2 LO we Włodawie, Piotrowi z Biblioteki Miejskiej we Włodawie, Andrzejowi z Wisznic, policjantom Robertowi i Grzegorzowi, Przemysławowi z Lublina, Pawłowi z Orchówka oraz naszym członkom IPA Andrzejowi, Sebastianowi i dwóm Tomaszom, bez  których nie udało by się tego dokonać.

Kończąc warto wskazać, że naszym działaniom przyświecały słowa narodowego wieszcza Adama Mickiewicza: „Jeśli my zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas”, słowa zawierające jakże piękną treść, która nakazuje wydobywać z otchłani niepamięci Tych, którzy odeszli do wieczności.

imggcsid165100e8d09d839389e9327e848137c974d7a1ampid7maxwidth1920maxheight933-75

Dziękuję…..

 

Tekst i zdjęcia : P.R., T.P.

Galeria :

A tak było jeszcze niedawno :

cmentarz2

(Fot. źródło : Olsztyńska Strona Rowerowa).

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przewodnicząca
Przewodniczącahttps://ipa.wlodawa.eu
Bożena Szymańska – IPA Włodawa

Nowe Wpisy

Prognoza Pogody

Włodawa
zachmurzenie umiarkowane
14.1 ° C
14.1 °
14.1 °
92 %
3.2kmh
68 %
niedz.
17 °
pon.
24 °
wt.
28 °
śr.
28 °
czw.
26 °

Polecamy

Wakacje za nami, a przed nami jeszcze takie wydarzenia :)

Aby nic nikomu nie umknęło i móc sobie zapisać w grafikach przypominam co nas czeka w najbliższych miesiącach. Będziemy to na bieżąco uzupełniać, więc...

Urodzinowe kajakowanie po Bugu we Włodawie

Uchwałą z dnia 6 lipca 2007 roku powołano Region IPA Włodawa. By uczcić to wydarzenie tradycyjnie już organizujemy imprezę z tej okazji i spływ...

Plany na II półrocze 2023 roku :)

Każdy wie, że dynamika w naszym Regionie jest ogromna, więc oby nic nikomu nie umknęło i móc sobie zapisać w grafikach przypominam co nas...

Delegaci z IPA Włodawa na wyborach do Lubelskiej Grupy Wojewódzkiej IPA

W piątek 30 czerwca 2023 roku w restauracji "Dwór Choiny", w Kazimierzówce k/Świdnika członkowie Regionu IPA Włodawa spotkali się z Delegatami z...