22.4 C
Włodawa

Zakończenie prac na cmentarzu wojennym w Osowie

POLECAMY - Najnowsze Wpisy

W ubiegłym tygodniu zakończyły się kilkutygodniowe prace na cmentarzu wojennym w Osowie. Członkowie Regionu IPA Włodawa wraz z przyjaciółmi – pasjonatami historii wspólnymi siłami uporządkowali miejsce spoczynku żołnierzy poległych w czasie I Wojny Światowej.

 

Niewątpliwie był to dla nas duży wysiłek fizyczny, dający niesamowitą satysfakcję. Działania te początkowo budziły zdumienie mieszkańców Osowy, lecz po kilku naszych wizytach zdumienie przekształciło się w zaciekawienie, a w konsekwencji zakończyło się wspólnymi rozmowami i wymianą poglądów. Osoby te przekazały nam wiele interesujących kwestii związanych przede wszystkim z okresem 1939-1945, które po gruntowanym zbadaniu może pozwolą na odkrycie kolejnych kart historii tych ziem.

Każdy wiedział, że dzięki temu uczestniczy w odkrywaniu i w pewien sposób w tworzeniu na nowo miejsca wiecznego spoczynku anonimowych dla nas ludzi, którzy dzięki podjętemu wysiłkowi stali się nam bliscy.

Jesteśmy przekonani, że inicjatywa pozwoli również na ustalenie danych osób, które tu zostały pochowane. Żywimy nadzieję, że obecnie każdy kto będzie chciał, może zapalić światełko pamięci i pomodlić się w ciszy za wszystkich zmarłych znajdujących się na tej nekropolii oraz podziękować Bogu za wolność, jaką w chwili obecnej darzy nas nasza ojczyzna.

Słowa podziękowania należą się Pani Agnieszce, delegowanej przez Pana Nadleśniczego Andrzeja z Nadleśnictwa Sobibór do wsparcia naszych prac na terenie lasu oraz Panu Markowi – Wójtowi Gminy Hańsk, który zdecydował się w tak krótkim czasie na wymianę ogrodzenia, podkreślającego charakter „naszego leśnego” cmentarza. Dziękujemy również Panu Sławomirowi – regionaliście Gminy Hańsk za wspaniałe przybliżenie historii dotyczącej tego miejsca.

W tym miejscu chcemy szczególnie podziękować naszym kolegom Adamowi V-ce Staroście Włodawskiemu, Wojciechowi z KPPSP we Włodawie, Andrzejowi pracownikowi Gminnego Zakładu Usług Komunalnych w Urszulinie, Pawłowi i Mariuszowi z Nadleśnictwa Włodawa, Jackowi z Zakładu Karnego we Włodawie, Wiesławowi przedsiębiorcy włodawskiemu, Mariuszowi z ZSZ nr 1 i 2 LO we Włodawie, Piotrowi z Biblioteki Miejskiej we Włodawie, Andrzejowi z Wisznic, policjantom Robertowi i Grzegorzowi, Przemysławowi z Lublina, Pawłowi z Orchówka oraz naszym członkom IPA Andrzejowi, Sebastianowi i dwóm Tomaszom, bez  których nie udało by się tego dokonać.

Kończąc warto wskazać, że naszym działaniom przyświecały słowa narodowego wieszcza Adama Mickiewicza: „Jeśli my zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas”, słowa zawierające jakże piękną treść, która nakazuje wydobywać z otchłani niepamięci Tych, którzy odeszli do wieczności.

imggcsid165100e8d09d839389e9327e848137c974d7a1ampid7maxwidth1920maxheight933-75

Dziękuję…..

 

Tekst i zdjęcia : P.R., T.P.

Galeria :

A tak było jeszcze niedawno :

cmentarz2

(Fot. źródło : Olsztyńska Strona Rowerowa).

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przewodnicząca
Przewodniczącahttps://ipa.wlodawa.eu
Bożena Szymańska – IPA Włodawa

Nowe Wpisy

Prognoza Pogody

Włodawa
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
22.4 °
52 %
2.6kmh
93 %
wt.
22 °
śr.
20 °
czw.
19 °
pt.
24 °
sob.
23 °

Polecamy

Finał I etapu rajdu „Rowerem dookoła Polski”

W piątek zakończył się organizowany przez członków Regionu IPA Włodawa rajd „Rowerem dookoła Polski”. Przedsięwzięcie to patronatem objął Zarząd Oddziałowego NSZZ FSG przy NwOSG....

Drużyna IPA Włodawa na zawodach strzeleckich w Osówce

W sobotę 27 maja 2023 roku na strzelnicy w Osówce odbyły się pierwsze zawody strzeleckie o Puchar Przewodniczącego Regionu Lublin Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. W...

Pomóżmy Krzysiowi wrócić do zdrowia!

Nasz kolega Krzysio w wyniku obrażeń, których doznał w wypadku drogowym nie może chodzić. Potrzebna jest specjalistyczna rehabilitacja. Ta jednak kosztuje. Krzyś to pracownik cywilny...

Ruszył rajd „Rowerem dookoła Polski” Regionu IPA Włodawa

Wczoraj w malowniczej Różance nad Bugiem spotkali się uczestnicy tegorocznej edycji rajdu wokół Polski „ Rowerem dookoła Polski”. Popołudniowe spotkanie w niezwykle miłej atmosferze...